Özel tasarım ya da hazır tema?

Günümüzde artık her şey kolaylaşıyor ve en karmaşık şeyler dahi son kullanıcıların üstesinden gelebileceği bir hale dönüşüyor. Yani daha düne kadar Windows bir bilgisayara format atmak için “bilgisayarcı” bulmak gerekirken, bugün bilgisayarların içerisinde hazır gelen programlar aracılığıyla sahibinin birkaç tık ile bilgisayara format atması mümkün.

Veya daha düne kadar bir web sitesi kurabilmek için nadir bulunan bir web geliştiricisi (web developer) bulmak çok zor veya pahalı iken, bugün Joomla ve WordPress gibi hazır sistemler aracılığı ile herkes kendi başına, çok kolay bir şekilde gelişmiş site inşa edebilmekte.

Örnekleri çoğaltmak mümkün; önceden çok zor gelen birçok hizmet ve servis var ki, kolay kullanılabilir ürünler ve paketler haline getirilmiş durumda. Hatta artık neredeyse her yeni girişimin (startup) iş modeli SaaS’a dayanmakta ve bu SaaS ürünlerin esprisi de genelde hep karmaşık ve zor şeyleri kolay ve anahtar teslimi bir ürüne dönüştürmek…

Bu ürün veya paketlerden birisi de hazır tema ve tasarımlar. Yani, kendisine hazır sistemler aracılığı ile site kurmuş bir kişi tasarımın “t”sinden bile anlamasa saniyeler içerisinde çok profesyonel görünümlü ve kapsamlı özellikleri olan bir tasarıma sahip olabilir. Hem de tam olarak ihtiyacına özel bir tema bulabilir, yani kişi alım-satım ilan sitesi kuracaksa ona özel tema, bebek ürünlerinin satılacağı bir eTicaret sitesi ise ona özel bir tema, ürün tanıtım sitesi ise ona özel tema, kurumsal bir şirketin sitesi ise ona göre bir tema vs…

Peki ama bu hazır tasarımlara yani temala çeşitlerine ulaşım bu kadar kolay iken bir soru akla geliyor:

yeni sitemde hazır tema mı kullanayım, yoksa özel bir tasarım mı yaptırayım?
Bu tarz sorulara tek bir doğru cevap yani “evet” veya “hayır” demek mümkün değil, zira duruma ve şartlara göre doğru cevap farklılık gösterecektir. Ancak hangi durumlarda hazır tema kullanmak, hangi şartlarda ise özel bir tasarım yaptırmak gerektiği konusunda doğru bir cevap bulmak elbette mümkün.

Hazır tema kimlere göredir?

Meslek hayatıma yıllar yıllar önce Joomla ile ilk girdiğimde bol bol hazır temalardan kullanmıştım. Hem de yapanlara dua ede ede kullanmıştım. Zira tam aradığım tarzda bir konsepte sahip temayı, hem de çok profesyonel bir tasarım ve kodlama ile sitelerime kurabilmiştim, üstelik kurulumu saniyeler içerisinde yaptıktan sonra 1 gün kadar bilgisayar başında oturarak komple siteyi bitirmek mümkündü.

Dolayısıyla böyle bir ürün ve hizmete sırtını dönmek, yok saymak veya “sitelerde hazır tema kullanılmaz” diye kestirip atmak doğru değil. Fakat hazır temayı kurduğunuz site şu koşullara uyuyorsa:

  • Kişisel bir site ise ve site sahibi olarak ünlü birisi değilseniz
  • Cirosu mütevazi, küçük bir aile şirketiyseniz
  • Sitenizde kullandığınız temanın/tasarımın aynısının ülkenizde ve dünya çapında binlerce kişi tarafından kullanılıyor olması marka değerinize zarar vermeyecekse
  • Sadece web siteniz olsun diye web siteniz varsa

Maddeleri çoğaltmak mümkün ama kısaca bunları “hazır tema/tasarım kullanmak için nedenler” arasında saymamız mümkün. Gerek dünya çapında, gerekse ülkemizde bu şartlara haiz onbinlerce kişi ve kurum bulunmakta ve bunların sitelerinde hazır tema kullanması çok normal bir durum ve hatta doğru bir seçim diyebiliriz. Zira her kişi ve kurumun kendisine özel site ve tasarım yaptıracak bir bütçesi ve ihtiyacı olmayabilir. Bu tarz kesimler için hazır temalar biçilmiş kaftan.

Özel tasarımı kimler yaptırmalıdır?

Tamamen kendisine has bir web sitesi tasarımı yaptırmak ise aşağıda sıraladığım şartlara haiz kişi veya kurumlar için doğru olacaktır:

  • Sıradan herkesin ve hatta en küçük rakibinin/muadilinin dahi sitesinde kullandığı tasarımın aynısına sahip olmaktan çekinen kişi veya kurumlar
  • Marka değeri yüksek kişi ve kurumlar
  • Özel, tanınmış ve oturmuş bir kurumsal kimliğe sahip kurumlar veya benzer durumdaki kişiler/markalar
  • Sıradanlığı sevmeyenler
  • Web siteleri için özel bir tasarımı yapabilecek bir şirket veya kişi ile anlaşabilecek ekonomik duruma sahip olanlar
  • Daha çok kişiye satmak için her türlü özelliğin eklendiği, dolayısıyla hantallaşan, çok yavaş açılan, gereksiz bir sürü özellikle dolu temaları kullanmak istemeyen; hıza, SEO’ya (arama motoru optimizasyonu) ve performansa önem verenler

için ise özel bir tasarım sahibi olmak en doğru seçenektir.

Gerek hazır tema üreten bir markanın, gerekse özel web tasarım yapan bir firmanın sahibi olarak yukarıda sunulan “hazır mı, özel mi” sorusunun tek bir doğru cevabı olmadığını tekrar belirtmek isterim. Bu soruyu cevaplarken önemli olan kişinin/kurumun ihtiyaçlarının ve taleplerinin ne olduğunu iyi biliyor olmasıdır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

2008 - 2021 / Optimum Tasarım