Joomla 3.7 yayınlandı

Dünyayın en çok tercih edilen 2. içerik yönetim sistemi (CMS) olan Joomla için dün yeni bir ana sürüm güncellemesi yayınlandı. 700’den fazla geliştirmenin bulunduğu bu sürüm öne çıkan bir kaç özelliği ile daha güçlü bir CMS haline geldi.

İlk olarak hemen söylemeliyim ki, yeni özelliklerden benim çok dikkatimi çeken ve “çok geç kalındı” dediğim bir tanesi var, Özel Alanlar (Custom Fields), yani içeriklere belirlediğiniz yeni alanları (metin, tarih, resim, seçenek gibi) ekleyebilme kabiliyeti.

Her ne kadar popülaritesi gittikçe düşse de Joomla piyasada bulunan en iyi içerik yönetim sistemlerinden birisi. Her ne kadar son kullanıcılar için, WordPress’e oranla, tercih edilen bir seçenek olmasa da Joomla özellikle geliştiriciler için çok daha fazla olanak sunmakta. Ancak, gelişmiş ve esnek bir CMS olmasına rağmen makale sistemini kolay bir şekilde geliştirmek ve yeni alanlar eklemek bugüne kadar mümkün değildi, zaten bu nedenle K2 ve Zoo gibi 3. taraf eklentiler Joomla dünyasında çok ilgi görmüştü.

İşte bu yeni sürüm (3.7) ile birlikte artık makalelere yeni özel alanlar eklemek ve bu alanları rahatlıkla temalarda kullanmak mümkün. Hatta bu alanlar 3. taraf eklentilerle bile entegre edilebiliyor.

Bunun yanında çoklu dil özelliğini geliştiren yenilikler de mevcut. Bundan böyle tek bir arayüzde tüm çevirileri aynı anda yönetmek mümkün. Ayrıca aynı içeriğin farklı dillerdeki karşılıklarını birbirleriyle ilişkilendirmeyi sağlayan gelişmiş bir “ilişkilendirme” özelliği de geldi.

Özellikle yeni kullanıcılar tarafından Joomla zor bir sistem olarak bilinir. En basitinden bir içerik (makale) oluşturulduğunda bunu hemen sitede göstermek mümkün değildi, sonrasında gidip menü oluşturup, bu menüyü bir modüle bağlamak gerekiyordu. İşte bu duruma çare olması adına iş sürecini iyileştiren Joomla 3.7, tek bir yerden makale oluşturup, menüye bağlayabilme olanağı sunuyor.

Tüm bu başat yeniliklerin doğru birer hamle olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak bunlar zamanında atılmamış adımlar, yani her geçen gün web tasarımcılar ve site yapanlar nezdindeki itibarı ve popülaritesi azalmakta olan Joomla’nın bu özellikleri bu kadar geç sunarak işleri toparlaması pek mümkün görünmüyor. Bakalım bu gibi yeniliklerin uzun vadede faydası olacak mı…

Etiketler:

Yorum Yaz

2008 - 2021 / Optimum Tasarım