Joomla 3.6.4 güvenlik güncellemesi

21 Ekim’de Joomla resmi twitter hesabından yapılan duyuruya göre, 25 Ekim 2016 tarihinde yeni bir Joomla sürümü yayınlanacaktı ve bu sürüm çok önemli güvenlik açığını gidermek için önemliydi:

Bugün, yani 25 Ekim, Türkiye saati ile 17.00’da Joomla 3.6.4 güvenlik güncellemesi yayınlandı. Aktarılan bilgiye göre bu sürümle birlikte 2 adet çok önemli (üst düzeyde) güvenlik açığı giderildi. Yetkisi olmayan kişilerin site üzerinde yönetici yetkisine (admin) sahip kullanıcı hesapları oluşturabilmelerini sağlayan bu güvenlik açığı güncellemeyi yapmayan siteler için büyük güvenlik riski oluşturmakta.

Bu nedenle sitelerin güvenliği için acil olarak yayınlanmış olan son sürüme güncelleme yapılması tavsiye edilmektedir.

Optimum müşterileri güvende

Joomla sitelerinin bakım ve güvenliğini Optimum Tasarım‘a emanet eden müşterilerimizin siteleri güvende. Güvenlik açığının giderildiği bu son sürüm yayınlanmadan dahi önce, aldığımız tedbirlerle müşterilerimizin siteleri güven altında idi. Ayrıca yeni güncellemenin yayınlanmasına müteakip dakikalar içerisinde Web Danışmanlığı hizmeti bünyesinde yer alan müşterilerimizin siteleri son sürüme güncellendi.

Joomla gibi hazır sistemler güvenli midir?

Tek kelime ile evet. Bir sistemde güvenlik açığı çıkması, o sistemi güvensiz yapmaz. Zira, bugün Google ve Facebook gibi dünyanın en büyük internet ve teknoloji şirketlerinde dahi güvenlik sorunlarına sıklıkla karşılaşılmaktadır. İnternet dünyasındaki meşhur söylemde olduğu gibi:

%100 güvenli sistem yoktur

Dolayısıyla bir sistemin güvenli olup olmadığına o sistemde hiç sorun çıkmaması ile değil, sorunların tespiti ve hızlı şekilde çözüm üretilip üretilmemesi ile ölçmek doğru olacaktır. Dünya çapında popüler olarak kullanılmakta olan ve özellikle de açık kaynak kodlu sistemler üst düzey güvenlikli sistemlerdir ve herhangi bir sorun tespit edilmesi durumunda da olabilecek en hızlı sürede bu sorunlar giderilmektedir.

Genelde Joomla, WordPress, Drupal gibi sistemlerin güvenlik açısından adının kötüye çıkmasının nedeni, güvenlik açığı çıktığı zaman bu açıkları giderecek güncellemelerin yayınlanmasına rağmen, büyük çoğunluğun bu güncellemeleri sitelerine uygulamamasındandır. İşinin uzmanı ve takibini yapan kişi veya kurumların gözetimin bu tarz hazır sistemler oldukça güvenlidir.

Sizin de Joomla, WordPress, Arastta, PrestaShop vb hazır sistem kullanılan bir siteniz var ve güncelleme takibini yapamıyorsanız veya uzmanları tarafından güncelleme takibinin yapılmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Etiketler: ,

Yorum Yaz

2008 - 2021 / Optimum Tasarım